Од последњег конгреса КП-Кине-крајем 2012, на челу Кине осим председника и премијера, налазе се јоп петорица највиших партијских руководилаца.
У Сталном комитету Политбироа, најмоћније институције у Кини, налази се неприкосновени "седмерац" кинеске власти: Си Ђинпинг(62), Ли Кећијанг(60),Џанг Деђијанг(68),Лу Џенгшенг(70),Лиу Јуншан(68),Ванг Ћишан(67),Џанг Гаоли(70).
Састав овог највишег партијског тела представља мешавину људи присталица промена и модернизације које Кинези прижељкују и људи искуства старог кова.
Председник Си Ђинпинг,премијер Ли и потпредседник Владе задужен за економске послове,важе за политичаре новог кова и харизматичне реформаторе.Остала четири члана "седмерца", пак бије глас да су тврди и конзервативни.Стални комитет Политбироа КП Кине је институција која у последњој инстанци доноси све најважније одлуке,које по традицији треба да буду једногласне.
Ekonomski Zamajac: U areni posustalog globalnog privrednog rasta, jačanja protekcionizma i geopolitičkih napetosti, Peking je već naznačio svoje buduće domaće ali i međunarodne privredne ali i finansijske poteze.
Najpre, zvanični Peking najavio je strukturne reforme u obliku privredne tranzicije ka novom modelu rasta: sa ekonomskog oslonca na prerađivačkom sektoru ka jačanju domaće potrošnje i servisne industrije.
U čemu je stvar kada postavite pitanje : "Čije je Južno-Kinesko more?!",naročito kada ga postavljaju Amerikanci-Kinezima u njihovom "pomorskom dvorištu".Kakva je priroda pitanja koje se postavlja i potencijalnog sukoba koje ono pretpostavlja!
Pročitaj više.....
Kineska rastuća moć donedavno je bila delikatna tema o kojoj se u najmnogoljudnijoj zemlji sveta (1,364 milijarde stanovnika) nije glasno pričalo. To vreme je odnedavno iza nas:.
Zvanični Peking dugo je sledio izreku oca kineskih reformi Denga Sjaopinga "Tao guang jang hui", što bukvalno žnači da treba kriti svoje ambicije ili kako kaže običan kineski svet, treba maskirati kandže.To vreme je izgleda, odnedavno iza nas.
Pročitaj više..
Тајна кинеске љубави
За све оне који се још можда питају откуд толика заинтересованост земаља централне и источне Европе (међу којима су већина чланице Европске уније) за интензивнију сарадњу с Пекингом, одговор би могао да лежи у податку који је недавно објавио „Фајненшел тајмс”. Наиме, према подацима које је овај лист добио у Међународном монетарном фонду, Кина ће од следеће године и званично постати највећа светска економија, то јест претећи ће САД по обиму бруто домаћег производа, мереног паритетом куповне моћи.
Бруто друштвени производ Кине већ садаизноси 17,6 билиона долара, у односу на америчких 17,4 билиона. Потребан ли је бољи разлог за све веће окретање овог дела Европе азијском партнеру?
У складу са овим галопирајућим привредним растом, који није забележен у историји, окретање Пекинга земљама овог дела Европе последица је, кажу аналитичари, и стратегије Пекинга коју економисти називају „новим путем свиле”. Почетком 2000. године кинеске инвестиције у региону, како показују подаци варшавског Института за развој централне и источне Европе, биле су такорећи равне нули, да би десет година касније достигле 590 милиона евра.Погледајте (доле-интегрални прилог) : "Србија-на-путу-Свиле".......